Výběr postroje

 

   Při výběru postroje je důležitá správná velikost postroje. Musí být pro psy pohodlný. V žádném případě ho nesmí škrtit nebo dokonce omezovat v pohybu. Proto věnujte výběru opravdu velkou pozornost.

 

1. Krátké postroje

 

   Tyto postroje mají mnohem širší využití u řady kynologických disciplín, u kterých je vhodné, aby se pes neškrtil na obojku a byl dobře ovladatelný. Patří mezi ně flyball, agility a jiné. Končí zhruba v půlce zad. U menších a některých středních psů je tento postroj jediná možnost výběru. U větších psů je vhodný zejména na výlety a venčení. Není vodný pro tah. Pes v tomto postroji nevloží vše do tahu.

 

         

                         Dogwear - postroj Line                                          Zero DC - postroj SHORT

 

         

                    MANMAT - postroj MERHI                                       MANMAT - postroj SOFT UNIVERSAL

 

 

2. Dlouhé postroje

 

   Tento postroj je vhodný pro tah. Vede až ke kořeni ocasu a umožňuje psovi, aby se opřel do tahu celou svojí vahou. Je vhodný pro střední a velké psy.

 

 Vyrábí se několik druhů těchto postrojů:

 

a) Sáňový postroj tzv. X back

   Postroj s křížem popruhů na zádech je klasický a léty ozkoušený postroj, ve kterém pes táhne celý tělem. Není vhodné pro malé psy - pokud jde tažné vodítko moc vysoko, tah v postroji není ideální. Tyto postroje jsou vhodné do spřežení.

 

 

                                                   DOGWEAR - SAŇOVÝ POSTROJ NANSEN                

 

 

                                                        MANMAT - postroj SIBERIAN RACE

 

                   

                                                              ZERO DC postroj FASTER 

 

 

b) Speciální dlouhé postroje

   U těchto postrojů je tah veden okolo krku jakoby chomoutem a dále podél páteře. Tažná šňůra musí jít mírně vzhůru. Proto je tento postroj vhodná pro tah jednoho nebo dvou psů. Nehodí a nedoporučuje se do spřežení. Je vhodný zejména na dogtrekking, jízdu před kolem, koloběžkou a v neposlední řadě i na canicross.

 

 

                                                         DOGWEAR postroj FREE MOTION

 

                                                            MANMAT - postroj MERHI LONG

 

 

c) Postroje pulka

   Slouží k tažení tzv. pulky, což jsou vlastně malé sáňky na lyžích. Ve Skandinávii je oblíbenou disciplínou a to nejen ve vrcholovém sportu. Celé rodiny často vyrážejí na výlety a pes je jim pomocníkem při přepravě proviantu na těchto saních. Postroj se skládá ze dvou částí: z vlastního postroje a části, která slouží pro připojení pulky (bobů). Obě části jsou spolu spojeny rozepínatelnou přeskou.

 

 

                                                              MANMAT - postroj PULKA

 


d) Prostroje pulling

    Jsou postroje určené pro tah závaží na krátkou vzdálenost.

 

 

                                                                 Postroj WEIGHT PULL

 

  

   Při výběru postroje platí jedno pravidlo. Není vhodné kupovat levné, případně kopírované varianty z laciných materiálů, protože tím způsobíte svému psovi více škody než užitku.  Jestli chcete, aby měl pes z pohybu v zápřahu radost, postroj mu musí nejen dobře sednout, ale také ho nesmí ani po dlouhém používání, nikde odírat.

 

 

Naše zkušenosti

 

   Od malička používáme postroje MANMAT. Začali jsme s postrojem  LASH LIGHT. S ním jsou spojené naše první tréninky.  Poté co z něj vyrostl, přešli jsme na postroj SIBERIAN RACE, taktéž od MANMATU. Běhali jsme s tímto postrojem dlouho.  Za tu dobu jsme vystřídali dvě velikosti.

   Postupem času nám přestal sedět. Z našeho huskyho vyrostl velký, statný pes. Výška v kohoutku bezmála 59 cm a váha 29 kg. Zkoušeli jsme mnoho postrojů, ale buď nám nesedili velikostně nebo přes hrudník.  Nebo je měl moc blízko podpažních jamek. Začalo nám hledání toho vhodného postroje.

 

 

Kontaktoval jsem výrobce postrojů a tady jsou moje zkušenosti:

 

  •     Firma ZERO DC. Nabízí velice kvalitní postroje za přijatelné ceny. Jsou schopni vám ušít postroj na míru. Což je velké plus. Tyto postroje používá spousta musherů a jsou s nimi spokojeni.

 

  •    Další je firma DOGWEAR. Velice kvalitní Norské postroje a dá se říci špička na našem trhu. Jejich postroje Free Motion Non-stop Dogwear mají tu výhodu, že se dají nastavovat v každé velikosti. Na tento typ postroje jsem přešel i já. Cena je vyšší, ale určitě se vyplatí. Navíc našemu huskymu opravdu moc sluší.

 

  •    Manmat nabízí celou škálu postrojů. Také velice kvalitních. Je jen o něco málo dražší než ZERO DC. Mám s jeho postroji dobrou zkušenost.